Antifouling a osmóza

24.02.2025

Mnoho majitelů laminátových lodí se domnívá, že nátěr pod čárou ponoru, obecně známý jako antifouling, slouží jako ochrana proti obrůstání trupu. Nejdříve jsou to bakterie, poté houby a pláštěnci, a nakonec mlži a ústřice. Antifouling svým složením mikroorganizmy odrazuje a stěžuje jim přichytávání se k povrchu lodě. Většina uživatelů logicky vnímá povlak mikroorganizmů jako problém z hlediska vyššího třecího odporu trupu ve vodě. Tímto neduhem to ale bohužel nekončí. 

Mikroorganizmy narušují starý antifouling, případně nijak neošetřený gelcoat, a podporují vytváření mikrotrhlin. Dokonce i nový trup obsahuje různé trhliny a dutiny mezi tkaninou a pryskyřicí, mikroorganizmy pak pomáhají vytvářet nové. Narušenou strukturou se do gelcoatu a laminátu dostávají molekuly vody, které se shromažďují a kondenzují. Laminát ale obsahuje řadu ve vodě rozpustných složek, jako jsou rozpouštědla apod. Voda v dutinách pak s těmito složkami reaguje a dochází k tzv. hydrolýze. Ta způsobuje zvětšování dutin a vytváření chemického roztoku, který dále absorbuje vodu a celý proces urychluje. Pouhým vytažením lodě z vody tomuto procesu zabránit nelze. S tím, jak se dutiny zvětšují, roste i tlak a v určitě fází již není okolní materiál schopen dutiny udržet a vzniká puchýř. Trup lodi absorbuje větší a větší množství vody, vznikají další puchýře a proces začne ovlivňovat strukturální integritu trupu. Osmotické puchýře jsou charakteristické výtokem vody po propíchnutí, což často doprovází štiplavý, octový zápach, případně je tekutina mezi prsty mastná nebo lepkavá.

Do určitě fáze je problém řešitelný, a to mechanickým – hloubkovým – odstraněním puchýřů, proschnutím a následným ošetřením. Proti pravidelné obnově antifoulingu se jedná o náročný, zdlouhavý a poměrně drahý proces. Z toho vyplývá, že zanedbání antifoulingu vede ke zbytečným potížím a nákladům na opravu. Zatímco motor nebo takeláž můžete vyměnit, v případě trupu, který je vlastně základem celého plavidla to možné není. Z toho vyplývá, že ochraně trupu by měla být věnovaná maximální pozornost. 

Pokročilá "neléčená" osmóza totiž vaši loď nezadržitelně ničí. Nezapomínejte proto na pravidelnou obnovu nátěrů pod čárou ponoru. V Dacko Jacht používáme základové nátěry, které trup obalí nepropustným filmem v několika vrstvách. V případě zdravých lodí ve třech, u "nemocných" pak v sedmi vrstvách. Teprve poté přichází na řadu nový antifouling. Zatímco na slané vodě byste měli obnovovat antifouling každoročně, na sladké vodě by to mělo být jednou za dva až tři roky. Tento interval byste rozhodně neměli prodlužovat.